Kratopedie

Co je Kratom? Mitragyna speciosa, listnatý strom příbuzný kávovníku pocházející z Jihovýchodní Asie, lépe známý pod jménem Kratom. Tuto dřevinu můžeme původně najít v Thajsku, Malajsii, Indonésii, Myanmaru a Papua New Guinea.

Kratom se dělí na několik druhů, které se rozlišují podle barevného žilkování na listech stromů.
Každý z těchto druhů se využívá ke specifickým účinkům a jejich střídání je vhodné pro udržení nízké tolerance.
Po staletí se listy tohoto stromu používaly pro své široké spektrum pozitivních účinků.
Kratom byl převážně vyhledáván pro svůj stimulační efekt mezi domorodci sužovanými extrémními pracovními podmínkami. Další účinky, které Kratom nabízí, jsou například uvolnění od bolesti, celková fyzická relaxace, zvýšená pozornost, zlepšení nálady, snížení úzkosti a deprese a široká škála dalších mentálních benefitů. V současnosti Kratom pomáhá mnoha lidem bojovat se závislostí na farmaceutických opiátech a alkoholu. Nachází však své využití v běžném životě i pro ty, co hledají vyšší pracovní výkonnost a koncentraci při studiu, ale také uvolnění od bolesti a každodenního stresu.
V původních zemích se listy Kratomu konzumují čerstvé sublinguálně, v západních zemích je populárnější podoba suchých listů, rozdrcených na jemný prášek, který se může konzumovat v několika různých podobách. Způsob konzumace záleží převážně na osobní preferenci, mezi populární patří například jednoduché rozmíchání ve vodě či džusu, čaji nebo smoothie.
V současnosti není Kratom v České republice schválen jako výživový doplněk.
Nezodpovídáme za škody způsobené nesprávným užitím.Dávkování a
toleranceÚvodem je třeba říci, že dávkování se liší a na každého můžou doporučené dávky působit jinak. Důležitými faktory při určení dávky je dieta a váha. Nejsilnější účinek má Kratom na prázdný žaludek, je zde však vysoké riziko nevolnosti a dalších nežádoucích účinků.

V ideálním případě by měla být dodržena lehká dieta, kdy není tělo zatěžováno trávením.
V žádném případě by neměl být Kratom kombinován s jinými látkami, léčivy či alkoholem.
Každý začínající uživatel by měl zpočátku vyzkoušet minimální množství a postupně se propracovat k dávce, která poskytne požadované účinky.
Spodní hranice účinosti, která se pohybuje okolo 2 gramů, působí zvýšenou energií a pozorností, účinky u této dávky se projevují spíše mentálně.
Pravidelní uživatelé se většinou pohybují okolo 5 gramů na dávku. Od tohoto množství je možno očekávat silnou stimulaci, chuť k práci či studiu a zvýšenou potřebu komunikovat.
V závislosti na druhu může také přijít uvolnění bolesti a relaxace.
Horní hranice účinosti se pohybuje okolo 10 gramů. Pro nezkušeného uživatele tato dávka téměř zaručeně vyvolá nežádoucí efekty, jako je nevolnost a zvracení. Při takto vysoké dávce lze očekávat silnou sedaci, relaxaci a euforii srovnatelnou s opiáty.
Stejně jako u většiny aktivních látek i u Kratomu s pravidelným užíváním narůstá tolerance.
Proto je dobré držet svou aktivní dávku co nejníže, navyšovat ji pouze do určité hodnoty a při dosažení této hodnoty Kratom na nějakou dobu (týden a více) kompletně vysadit.
Další způsob jak udržet svou toleranci na nízké úrovni je střídání jednotlivých druhů.


Nežádoucí účinkyKomplikace při užívání Kratomu přicházejí nejčastěji při konzumaci vyšší dávky než obvykle.

Jak již bylo zmíněno, velký podíl na účincích činí dieta a dodržování pitného režimu.
Kratom může vyvolat nevolnosti a motání hlavy, které mohou přejít až ke zvracení.
Mezi další nežádoucí účinky patří zvýšené pocení, častější potřeba močení a dehydratace.
Tyto nepříjemnosti nejsou dlouhotrvající, a pokud dojde ke zvracení, mizí téměř okamžitě.
Při dlouhodobém užíváním byla pozorována ztráta váhy, menší chuť k jídlu a zácpa.
Většině těchto účinků se dá vyvarovat dodržením výše zmíněných zásad, ale jak už je to se vším,
ani Kratom není pro každého.ZávislostVzhledem k účinkům, které Kratom poskytuje, je vytvoření určité míry závislosti možné.

U lidí, kteří Kratom užívají na chronické bolesti nebo při boji se závislostí na jiných látkách, je toto riziko vyšší. Zodpovědné užívání je nezbytné. Pravidelné dlouhodobější přestávky mezi užíváním, střídání druhů a dodržování nízké dávky omezí toto riziko na minimum.


LegislativaV České republice není Kratom schválen jako doplněk stravy a oficiálně může být prodáván pouze pro sběratelské účely. Výše poskytnuté informace slouží pouze jako vzdělávací materiál.

Až na některé výjimky se v zemích Evropské Unie vztahuje na Kratom stejný zákon jako v ČR.
Země se zákazem Kratomu: Austrálie, Dánsko, Finsko, Francie, Israel, Jižní Korea, Litva, Malajsie, Myanmar, Polsko, Rumunsko, Švédsko, Velká Británie.